Očkování

Stručná historie nemocí a očkování

https://www.youtube.com/watch?v=aXX-D36tv80

První část série o očkování, ve které Patrik Kořenář rozebírá historii nemocí a vývoj boje proti nim, včetně vývoje různých druhů vakcín.

Kolik životů ušetřilo očkování od doby založení první republiky?

https://www.vakciny.net/umrti-ockovani-Ceska-republika

Již od založení republiky se sledují různé statistiky a mj. i počty úmrtí v důsledku infekčních onemocnění. Statistiky poskytují obrázek o tom, jak se změnila struktura úmrtnosti na ta infekční onemocnění, kterým umíme předcházet očkováním.

Očkování funguje. Seznamte se s fakty (komiks)

http://www.mimozemstani.cz/ockovani-funguje-zde-jsou-fakta.html

Očkování je považováno za jeden z nejzásadnějších objevů novodobé medicíny. Přes nesporné úspěchy se očkování stává v posledních desetiletích předmětem častých polemik. Informace, o které se opírá antivakcinační hnutí, pocházejí většinou z neověřených zdrojů a jsou z velké části výsledkem chybného pochopení nebo neznalosti problematiky. Příběh představuje přínosy i negativa očkování a také fakta a časté omyly s ním spojené.

Očkování (vakcíny) – NEZkreslená věda IV

https://www.youtube.com/watch?v=DWZBvsvFWG8

Čtvrtá série vzdělávacího cyklu Akademie věd České republiky.

Žeprej – Očkování

https://decko.ceskatelevize.cz/video/e220553112450005

Co je to očkování a k čemu je to dobré?

Očkování, patriotismus a národní hrdost. Vakcíny ve službách politiky

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/podcast-vinohradska-12-ockovani-rozhlas-archiv_2103150600_mpa

Globální závod o co nejrychlejší očkování proti covidu-19 naráží na ekonomické i politické limity. Už v historii se političtí lídři snažili úspěchy vědy využít k povzbuzení patriotismu a národnostního cítění. Jak to souvisí s úspěchy v očkování? A nakolik se jeho výsledky odvíjejí od toho, zda jde o funkční demokracii nebo autoritářský systém? Leccos prozrazuje příběh komunistického Československa, které patřilo k očkovacím velmocem.

Od záškrtu po prasečí chřipku. Historie očkování ve zvuku

https://temata.rozhlas.cz/tema-auditoria-od-zaskrtu-po-praseci-chripku-historie-ockovani-ve-zvuku-8419913

Rozhlasový archiv nabízí k očkování ve 20. století řadu zvuků, které v drtivé většině spadají do časů normalizace. Téma vakcinace bylo tehdy „v kurzu“ nejen kvůli nutnosti přesvědčit populaci o pozitivech stále většího počtu očkování, ale sloužilo také pro propagandistické účely coby jedna z vlajkových lodí socialistického zdravotnictví. To vše v době po roce 1968, kdy československá epidemiologická a hygienická škola utrpěla dodnes nezhojené šrámy.

Předmět měsíce Národní lékařské knihovny

Národní lékařská knihovna Zdravotnického muzea každý měsíc zveřejňuje na svých stránkách předmět měsíce, který vybírá ze svých sbírek. Můžete si tak přečíst například o historii a podobě tryskového injektoru k očkování proti neštovicím nebo zápalkovou nálepku Očkování chrání můj život.