< Zpět na Tohle jsme prožili

Příprava na válku

Branná výchova a civilní ochrana obyvatel od vzniku Československa. Navštivte vrcholky Krkonoš, ojedinělý protiatomový kryt ve Špindlerově Mlýně nebo základní školu a letiště ve Vrchlabí. Historici a pamětníci se zamýšlejí nad brannou výchovou v minulosti a dnes, nad prosazováním státní autority v oblasti kompetencí pro zvládání mimořádných událostí a nad etickou rovinou sladění osobní svobody s kolektivní ochranou.

Přehled událostí na mapě

Opevnění Rokytnicka

Po červené značce dojdete k tvrzi Hanička – prohlídku je možné absolvovat od května do října (otevírací doba viz hanicka.cz). Po návštěvě tvrze pokračujte po červené k Anenskému vrchu, kde se nachází rozhledna Anna. Směrem k Mezivrší minete hned několik prvků pevnostního opevnění. Z Mezivrší se vydejte po žluté Hřebenovce, která vás přivede ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Odtud se pak po modré vraťte k parkovišti u Haničky.

Zapojte se do diskuse

Zažili jste ve škole brannou výchovu? Jak na ni vzpomínáte? Byli byste pro znovuzavedení předmětu branná výchova do škol? Pokud ano, v jaké podobě?

Měli jste za studené války strach, že dojde k jaderné válce?

Absolvovali jste povinnou vojenskou službu? Domníváte se, že by vojenská služba, byť v civilní sféře, měla být povinná pro všechny občany?

Vstoupit do diskuse

Odkazy na další zdroje