< Zpět na Tohle jsme prožili

Boj s nemocemi

Pandemie španělské chřipky (1918–1920), další epidemie v Československu a význam veřejného zdraví ve 20. století. Navštivte v Praze Zdravotnické muzeum Národní lékařské knihovny, Státní zdravotní ústav nebo Fantovu kavárnu a Václavské náměstí jako dějiště událostí spjatých s 28. říjnem 1918. Historici, zdravotníci i řadoví občané se zamýšlejí nad univerzálními otázkami lidského zdraví a individuálního či kolektivního boje proti epidemiím a pandemiím.

Přehled událostí na mapě

Lány

Muzeum prezentuje osobnost Alice G. Masarykové a historii Červeného kříže. V přízemí objektu je instalována rekonstrukce bytu Alice G. Masarykové s autentickým nábytkem a dobové čekárny pro matky s dětmi. V prvním patře se expozice věnuje především historii světového Červeného kříže s důrazem na období první světové války a válečných konfliktů vůbec. Expozici doplňují interaktivní hry a videa.

NS Lánská obora

Z centra obce Lány se vydejte na jih k Lánské oboře, kde vás čeká 4,4 km dlouhý okruh. Otevírací doba obory (v letní sezóně st, čt, so, ne) viz lslany.cz

Lány, u hřbitova – Nové Strašecí

Z Lán se vydejte po žluté, od Pilského rybníku po zelené, dále po Novostrašecké NS do centra Nového Strašecí, nakonec na vlakové nádraží. Na výlet si s sebou můžete vzít článek Nové Strašecí a epidemie v minulosti, který v červnu 2020 vyšel v Novostrašeckém měsíčníku, ke stažení ZDE.

Diskutujte
s ostatními

Kdo se má za epidemie starat o zdraví – jednotlivec, nebo stát?

Vyprávěli vám rodiče nebo prarodiče o epidemii španělské chřipky po první světové válce?

Zažili jste hromadné očkování ve škole? Jakou formou probíhala osvěta před infekčními nemocemi?

Vstoupit do diskuse

Odkazy na další zdroje